Kada sam primetila kvržicu, rekli su – ne brini, mlada si: Nakon 8 meseci su me pitali - šta si do sada čekala?
Bila je premlada i rekli su da nema potrebe da se zrači ispitivanjima, ali su pogrešili
Autor:
Felisija Labaunti, mlada žena iz Kalifornije, odlučila je da podeli svoje emotivno i teško iskustvo sa rakom dojke putem platforme TikTok, želeći da upozori i osvesti druge o ovoj podmukloj bolesti. Na svom profilu, kroz kratke video zapise, ona iskreno govori o tome koliko joj je rak promenio život i koliko je važno na vreme obratiti pažnju na simptome koje telo šalje. Felisija se nada da će njeno iskustvo inspirisati druge da preuzmu odgovornost za svoje zdravlje, čak i kada se suoče s odbijanjem i nepoverenjem zdravstvenih radnika.
Labaunti je otkrila da joj je dijagnoza postavljena u četvrtom stadijumu bolesti, i to nakon dugog perioda u kojem je njene simptome ignorisao medicinski sistem. Iako joj je rak dojke dijagnostikovan tek osam meseci nakon što joj je po drugi put odbijena mamografija, Felisija nije odustajala u potrazi za odgovorima. Naime, ona je još 2018. godine, u dobi od samo 29 godina, prvi put primetila malu kvržicu u dojci. "Bila je to mala kvržica, otprilike veličine klikera, ali se na dodir nije činila kao prirodni deo mog tkiva dojke," rekla je u jednom od svojih videa. Bez zdravstvenog osiguranja u to vreme, potražila je pomoć u besplatnoj klinici u Long Biču, gde joj je urađen ultrazvuk. Međutim, rezultati su pokazali da je reč o benignoj cisti, što ju je ostavilo bez daljih opcija za detaljnija ispitivanja.
Uprkos nalazima, Felisija je zatražila da se podnese zahtev za mamografiju, ali joj je zahtev odbijen, jer je, kako je objašnjeno, bila premlada za takav pregled i nije imala porodičnu istoriju raka dojke. "Rekli su mi da se vratim ukoliko me kvržica bude dalje mučila," objašnjava Felisija, dodajući da je tada osetila razočaranje, ali nije izgubila veru.
Iako je još jednom pokušala da dobije dozvolu za mamografiju, taj zahtev je takođe odbijen. Tokom tih osam meseci kvržica je nastavila da raste, dok nije dostigla veličinu od osam centimetara. Kada je konačno odlučila da se vrati na kliniku u Long Biču, simptomi su postali ozbiljniji. Ovaj put, njeno stanje je prepoznato kao hitno, te joj je odmah urađena hitna mamografija i dodatni ultrazvuk. "Sećam se trenutka kada je tehničarka izlazila i vraćala se tražeći drugo mišljenje. U tom trenutku sam znala, duboko u sebi, da je to rak," priznala je Felisija.
Nakon hitnog pregleda, upućena je u poznatu ustanovu za lečenje raka, City of Hope u Duarteu, gde joj je, na osnovu osam biopsija i hitnog PET skeniranja, postavljena dijagnoza raka dojke u četvrtom stadijumu. Labaunti je bila suočena s potresnom realnošću da se rak proširio na pluća, limfne čvorove i grudnu kost. Odmah su započeli agresivni tretmani, uključujući šest ciklusa hemoterapije, od kojih je jedan sadržavao "crveni đavo", kako je nazvan lek doksorubicin. Ovaj lek je poznat po tome što je izrazito težak za srce, iako je jedan od najefikasnijih u borbi protiv raka.
Iako su lekovi teški za njeno telo, Felisija je odlučna da izdrži terapiju, uprkos svim tegobama. Trenutno uzima oralnu hemoterapiju u petonedeljnim ciklusima, a svaka runda joj donosi veliku iscrpljenost i osećaj slabosti. Nedavno je, međutim, PET sken pokazao da nema vidljivih tragova bolesti, što je njoj i njenoj porodici donelo ogromno olakšanje i nadu.
Svaka objava Felisije Labaunti na TikToku nosi snažnu poruku o važnosti preventivnih pregleda i slušanja svog tela. "Da sam ranije videla nekoga ko prolazi kroz slično iskustvo, verovatno bih se više borila za svoje zdravlje," priznala je kroz suze. Njena misija je sada jasna - želi da pruži podršku i ohrabri druge da ne odustaju u potrazi za istinom, jer svaki život ima neprocenjivu vrednost. "Ako svojim iskustvom mogu da spasim makar jedan život, sve ovo će biti vredno," rekla je Felisija, zaključujući svoju priču ohrabrujućom porukom nade i vere u bolji ishod za sve one koji se bore s istom bolešću.
Kako da prepoznate simptome urogenitalnog raka?