Begonije, zahtevne kućne biljke, uz adekvatnu negu cvetaju tokom hladne zime: Poenta je u zalivanju

Pravo je vreme da se begonije koje imate na terasi ili prozoru pripreme za zimu. Ne morate da kupujete begonije svake godine, mozete jednostavno sacuvati gomolje i posaditi ih u prolece

Objavljeno: 01.11.2024. 13:35h
Autor:
Foto: Thinkstock

Begonije su zahvalne i raskošne biljke koje, uz odgovarajuću negu, cvetaju tokom cele sezone. Evo šta je važno za pravilno održavanje begonija:

1. Pozicija i svetlost

Begonije najbolje uspevaju na svetlim mestima bez direktnog sunca, jer prejako sunce može da im ošteti listove. Idealna pozicija je mesto sa jutarnjim ili popodnevnim suncem, ali zaštićeno od podnevnih zraka.

Ako ih držite u zatvorenom, postavite ih blizu prozora sa indirektnom svetlošću.

foto: Shutterstock

2. Temperatura i vlažnost

Begonijama prija topla sredina između 18-24°C, ali ne podnose ni hladnoću ni promaju.

Potrebna im je visoka vlažnost, pa ih možete povremeno orošavati ili postaviti saksiju na tanjirić sa vlažnim kamenčićima, posebno ako se nalaze u zatvorenom prostoru.

3. Zalivanje

Zalivanje begonija treba da bude umereno. One ne podnose previše vlage, jer im to može dovesti do truljenja korena. Zemlja treba da bude uvek blago vlažna, ali nikako natopljena.

Prilikom zalivanja, izbegavajte orošavanje listova jer se mogu pojaviti gljivične infekcije. Najbolje je zalivati u korenu ili na tacnu ispod saksije kako bi biljka upila koliko joj je potrebno.

foto: Shutterstock

4. Prihranjivanje

Tokom perioda rasta i cvetanja, begonije je korisno prihranjivati jednom u dve nedelje tečnim đubrivom za cvetnice. Pazite da đubrivo bude slabije koncentracije kako biste izbegli opekotine na korenu.

5. Orezivanje i uklanjanje osušenih delova

Redovno uklanjajte osušene cvetove i listove, jer to podstiče biljku na novi rast i cvetanje. Povremeno orezivanje može pomoći da begonija zadrži željeni oblik i bujnost.

foto: Thinkstock

6. Presađivanje

Ako begonija počne da prerasta saksiju, potrebno je da je presadite u prostraniju. Presađivanje se obično obavlja u proleće, koristeći kvalitetnu zemlju za cvetnice koja ima dobru drenažu.

7. Zaštita od štetočina i bolesti

Begonije mogu biti podložne napadima grinja i lisnih vaši, posebno u suvim uslovima. Redovno pregledajte biljke i po potrebi koristite blagi insekticid ili prirodne preparate.

Takođe, važno je pratiti simptome bolesti poput truljenja korena ili pepelnice, koje se često javljaju usled preteranog zalivanja ili loše ventilacije.

Pridržavajući se ovih osnovnih pravila, begonije će vas nagraditi svojim bogatim cvetovima i zdravim, bujnim izgledom tokom cele sezone.