Petrovići iz Čačka proizvode najlepše cveće: Savetuju kako da se ciklama održi u kućnim uslovima

Samo na ovaj način će ciklama da se što duže održi u kućnim uslovima i tokom zime

Objavljeno: 31.10.2024. 09:59h 10:04h
Autor:
Foto: preentscreen/Youtube

Slobodan Petrović iz sela Stančići decenijama je bio poznat kao jedan od najuspešnijih povrtara u čačanskom kraju. Ipak, nakon što je tri godine uzastopno pretrpeo štetu od grada, odlučio je da se okrene cvećarstvu. Danas je ova porodična tradicija u punom zamahu, a njegovoj posvećenosti pridružila se i Danijela Petrović, koja ravnopravno doprinosi uspehu njihovog cvetnog carstva.

foto: Shutterstock

Najpopularnije vrste u njihovoj ponudi su ciklama, kaliopa u raznim bojama, surfinija, za koju se mnoge domaćice slažu da je prilično zahtevna, i nezaobilazne muškatle, koje su jednostavne za održavanje.

„Cveće treba saditi što ranije – velika je greška kada se kasno posadi jer letnje vrućine zagreju saksije i žardinjere,” objašnjava Slobodanova majka, Rada Petrović.

„Surfinija i muškatla mogu se saditi već početkom aprila, i to malo dublje, uz dodatak prihrane pri svakom zalivanju. Biljke je najbolje zalivati dok su hladne, jer će tako duže opstati u punom cvatu.“

foto: Shutterstock

Najtraženije je balkonsko cveće poput muškatli i surfinija, dok u baštama dominiraju begonije i kadife.

Danijela Petrović dodatno objašnjava kako očuvati ciklamu u kućnim uslovima, jer ona, iako prelepa, nije uvek jednostavna za održavanje. „Ciklama voli prohladne uslove i najbolje uspeva na mestima gde nije previše toplo. Preporučuje se zalivanje odozdo, to jest sipanjem vode u tanjirić ispod saksije,“ savetuje Danijela.

foto: preentscreen/Youtube

Kako se ciklama neguje?

Održavanje ciklame nije previše složeno, ali zahteva određenu pažnju i pridržavanje pravila kako bi biljka dugo ostala zdrava i cvetala. Evo detaljnog vodiča, po koracima, kako da ciklama bude lepa i bujna u kućnim uslovima:

Izbor mesta

Ciklama najbolje uspeva u prostorijama sa umerenim temperaturama, između 10 i 18 °C. Idealno je držati je na hladnijem mestu, dalje od direktnih izvora toplote kao što su radijatori, grejalice i šporeti. Previše toplote može ubrzati propadanje cvetova i lišća.

foto: preentscreen/Youtube

Pravilno zalivanje

Ciklama voli vlagu, ali je važno paziti da se zemlja ne natopi previše. Zalivanje odozdo, odnosno sipanjem vode u tanjirić ispod saksije, najbolji je način da biljka dobije dovoljno vlage bez rizika od truljenja korena. Ostavite vodu u tanjiriću 20-30 minuta, a zatim prospite višak. Uvek proverite da li je zemlja vlažna pre sledećeg zalivanja.

foto: Profimedia

Pravilna vlažnost vazduha

Ciklama voli visoku vlažnost vazduha, naročito tokom grejne sezone kada je vazduh u prostorijama suv. Ako je moguće, postavite posudu s vodom u blizini biljke ili koristite ovlaživač vazduha. Takođe, ciklama može biti smeštena na tanjirić s kamenčićima i vodom ispod saksije, ali pazite da sama saksija ne bude direktno u vodi.

Održavanje tokom zime

Tokom zimskih meseci ciklamu držite dalje od prozora koji se otvaraju, kako ne bi bila izložena naglim promenama temperature i hladnom vazduhu. Potrudite se da prostorija bude prohladna, jer toplina može skratiti period cvetanja.

foto: Shutterstock

Prehrana i prihrana

Ciklami je potrebna prihrana svakih dve do četiri nedelje tokom perioda cvetanja. Koristite tečno đubrivo za cvetnice, koje treba dodati u vodu prilikom zalivanja. Prestanite s prihranom kada ciklama prestane da cveta.

Održavanje nakon cvetanja

Kada cvetanje prestane, ciklama ulazi u period mirovanja. U tom periodu smanjite zalivanje i prestanite s prihranom. Požutelo lišće možete lagano ukloniti, a biljku premestiti na hladnije i zasenčeno mesto dok se odmara. Na proleće, kada primetite nove izdanke, možete je vratiti na svetlije mesto i ponovo početi sa zalivanjem i prihranom.

foto: Shutterstock

Presađivanje

Ciklama se presadjuje obično svake dve do tri godine, ili kada korenov sistem postane previše gust za saksiju. Najbolje vreme za presadnju je kasno leto ili rana jesen, pre početka novog ciklusa cvetanja. Koristite humusnu i propusnu zemlju za cvetnice i odaberite saksiju koja nije previše velika – ciklama cveta najbolje kada je koren malo zbijen.

Zaštita od štetočina

Ciklama može privući lisne vaši i grinje. Redovno pregledajte lišće i cvetove, posebno sa donje strane. U slučaju pojave štetočina, koristite blagi insekticid ili prirodne metode, poput prskanja rastvorom sapuna i vode.

foto: Shutterstock

Svetlo

Ciklama voli indirektnu svetlost – ne podnosi direktno sunce jer može oštetiti njene delikatne listove i cvetove. Najbolje ju je smestiti u prostoriju s puno prirodne svetlosti ili u blizini prozora gde sunčevi zraci nisu direktni.

Pridržavanjem ovih koraka, ciklama će dugo cvetati i obogatiti prostor svojim jarkim bojama i svežinom.