Odrasla je na masti i hlebu na beogradskim ulicama: Njenoj lepoti su se divili, a opaku bolest krila je sve do smrti
Stanislava Pešić do svoje smrti je živela u Beogradu, a umrla je od opake bolesti.
Izvor: Milka Đukić
Stanislava Pešić jedna je od najpopularnijih glumica bivše Jugoslavije, a uloga u seriji "Pozorište u kući" donela joj je veliku popularnost. Odrasla je na Beogradskim kaldramama i već kao dete naučila šta je život.
Detinjstvo je provela na Tašmajdanu, a opisujući svoje detinjstvo, otkrila je zanimljive detalje o svojoj ličnosti.
"Nisam bila ni mirna ni povučena. Naprotiv, uvek sam volela da se tučem. Organizovala sam boks mečeve i rvačka takmičenja, iz kojih sam izlazila kao poražena strana. Uopšte, detinjstvo pamtim po posekotinama i modricama, zavojima i flasterima."
Njeno detinjstvo obeležila je baka iz Zaječara, a glumica je jednom prilikom otkrila da je živela u vremenu kada su se jeli mast i hleb.
"Tatina plata bila je mala i, za razliku od druge dece, mi nismo imale da jedemo med, već smo užinale mast i hleb. Uletiš u kuću, baba namaže mast na hleb i trk napolje. Priznale smo da nas je sramota što mi jedemo mast, a druga deca med. Sutradan, baba koja se teško kretala, došla je do šetališta i izdaleka, koliko je grlo nosi, povikala: Vesna, Mirjana, Staša, užina! Meda i ’leba! Pojurile smo kao bez duše, a baba nam je uvalila topao hleb u ruke i rekla: Trčite dok se ne slojani, nikom ne daj da proba, jedite brzo! A samo je zagrejala hleb, mast se istopila i mi smo dobile ‘meda i hleba’", pričala je Stanislava Pešić.
Nakon što je stekla slavu u seriji "Pozorište u kući", publika je bila očarana njenim likom i delom.
"Žene u Zagrebu su se oblačile kao ja, u Ljubljani su se kao ja češljale, u Skoplju smejale kao ja. Publika nas je sve podjednako volela: kamiondžije su lepile moje slike, a vojnici Ljiljane Lašić", rekla je tim povodom.
Godine 1992. Stanislava je obolela od raka. Svoju poslednju ulogu u drami "Dugo putovanje u noć" hrabro je odigrala u vreme kada je već bila teško bolesna.
Poslednje godine života, tokom borbe sa opakom bolešću, ostale su zapisane u njenom dnevniku, pretočenom u knjigu "Devetnaest društvenih igara" koja je objavljena nekoliko meseci pred njenu smrt. U njoj je opisala svoju potresnu borbu sa bolešću, strahove, nadanja, ali i objavila pisma koja je u najtežim trenucima slala svojoj deci.
Glumica je preminula nakon 5 godina borbe sa opakom bolešću, 20. novembra 1997. godine.
Bonus video: