Sa 58 sam ličila na nešto, a sa 68 pored muža izgledam kao starica: Evo kad sam primetila da naglo starim i zapuštam se

Ispovest žene koja je primetila da je ostarila preko noći predstavlja surovu stvarnost.

Objavljeno: 13.08.2024. 07:30h
Foto: Shutterstock

"Ne znam za druge, ali meni je teško prihvatiti da sam ostarila preko noći. Pre samo deset godina još sam se osećala izvrsno, atraktivno, bila sam zdrava i zadovoljna sobom, mogla sam preskakati uže", požalila se žena koja za sebe misli da je ostarila preko noći.

"Deset je godina relativno kratko razdoblje, a ja sam se promenila u staricu iako sam aktivna i ima me svuda. No, sporija sam. Telo mi se promenilo, koža se obesila. Lice se naboralo, imam bolesnu štitnjaču pa je to kumovalo još i slabljenju moje kose. Izgledam sebi grozno, ne smem se ni pogledati u ogledalo. Dok se ne gledam, imam sliku o sebi od pre najmanje deset godina. Tek kad se vidim na fotografijama, zabezeknem se. Ne prepoznajem ženu u odrazu", iznosi svoje misli.

foto: Shutterstock

"Moj muž stari sporije"

"Odjednom po gradu zapažam stare ljude oko sebe i osećam tu neku empatiju prema njima. Sada priskočim svakom starijem čoveku u prodavici, na ulici, ako vidim da treba moju pomoć. Ponekad kad idem kroz park sednem kraj nekog od 80 ili 90 godina i popričam s njim. Nikada to nisam radila. Kao da mi se otvorio novi svet. A zapravo sam se ja promenila. Gledanje prema sedamdesetima me promenilo", niže rečenice gospođa Antica.

Kako priznaje, nema više volje za velika društva i okupljanja. "Moj suprug kao da stari sporije. I muškarci uopšteno, svi koje znam duže ostaju nekako isti, barem u fizičkom smislu. Moj muž još želi ići na svako događanje u gradu, a meni se neće, osećam se bezvoljno i imam poriv da moram promeniti stil oblačenja."

foto: Shutterstock

"Sva nikakva"

"Malo sam i skratila kosu, sad mi je najkraća u 40 godina. Pre nisam bila očajna, sada mi je neugodno izaći ako se ne stignem ofarbati. Ne znam je li do mene, ili je i drugim ženama u mojim godinama tako, ali baš sam zadnjih godinu ili dve sva nikakva, nezadovoljna, potrošena. Ili, kako sam počela govoriti za sebe, stara", otkril je gospođa Antica iskreno o vlastitom doživljaju starenjA koje dele mnoge žene, iako o tome nerado govore.

Što možemo učiniti da bismo se osećali bolje?

Psiholozi savetuju nekoliko stvari koje, posebice ženama, pomažu nositi se s promenama koje starenje donosi. Prvenstveno, nužno je prihvatiti da se stvari menjaju. Starenje je prirodan deo života i svi prolazimo kroz fizičke promene. Dobro je da se naša sugovornica već dobrim delom fokusirala na pozitivne aspekte starenja, poput povećane empatije.

U svemu ne treba zaboraviti da održavanje zdravih navika može poboljšati kvalitet života. Dobra ishrana i fizička aktivnost ključ su kvalitetnog starenja, uz redovne lekarske kontrole, dakako. Na ovaj se način mogu ublažiti i usporiti neki znaci starenja.

Fizički izgled se menja, ali unutrašnja lepota, karakter i ličnost ostaju. Važno je raditi na tome da se dobro osećamo iznutra jer se to održava na spoljnii izgled. Nužno je posvetiti se hobijima koji nas ispunjavaju, kreativnosti ili volontiranju, ako u tomu možemo pronaći zadovoljstvo.

Otvoreno razgovarati s partnerom i prijateljima o promjenama kroz koje prolazimo je ljekovito, pogotovo jer se na taj način dolazi do spoznaje da isti problemi muče brojne ljude oko nas. Uvek možemo posegnuti i za osvježavanjem izgleda koji, mnoge će žene reći, dođe kao mala terapija.

Što se osećaja bezvoljnosti i nezadovoljstva tiče, oni mogu biti deo procesa starenja. No ako taj osećaj postane dominantan i stalno prisutan problem, valjalo bi porazgovarati s terapeutom ili savetnikom. Ponekad je potrebno malo dodatne podrške kako bismo se ponovno osećali kao stari mi, ako ne i bolje.

(Stil/ Moje vrijeme)

Bonus video: