BIO JE NAJBOGATIJI ČOVEK KOJI JE IKAD HODAO ZEMLJOM: Današnji milijarderi za njega su SIROTINJA, a evo kako se OBOGATIO

Džon Rokfeler bio je najbogaatiji čovek na svetu, a današnji milijarderi za njega su sirotinja.

Objavljeno: 13.01.2024. 16:36h 16:46h
Foto: akg-images / akg-images / Profimedia

Jedan od osnivača Standard Oil-a, kompanije za proizvodnju, transport, preradu i marketing nafte, Džon Rokfeler upamćen je kao najbogatiji čovek u istoriji. On je prvi milijarder u istoriji i čovek koji je preuzeo američku ekonomiju.

Monopolizovao je neftu i držao u svojim rukama američko tržište. Njegovo bogatstvo bilo je oko 400 milijardi dolara. Rokfeleri su bili poznata nemačka porodica koja je imala šestoro dece, a Džon je bio drugi sin po redu.

Njihva porodica često se selila iz jednog grada u drugi, zbog teške finansijske situacije. Džon je od malih nogu radio sve poslove kako bi zadovoljio svoju porodicu. Srednju školu napustio je nakon godinu dana, osećajući da je to samo gubljenje vremena.

foto: akg-images / akg-images / Profimedia

Ubrzo se zaposlio u knjižari nadomak kuće, u kojoj je vredno radio po ceo dan, za zaradu od samo 50 centi. Radeći u knjižari stalno bi razmišljao kako da se oslobodi bede i siromaštva u kojoj je živeo. Preko ličnih veza, podigao je kredit u banci. Kredit je iznosio 4000 dolara, a novac je uložio u voće, povrće i prehrambene proizode koje je prodavao. Za samo godinu dana ostvario je više od pola miliona profita od svog poslovanja. Uprkos tome što je veći deo profita vratio banci, stekao je ogromno iskustvo i kontakte, te osetio rad tržišta.

Rokfeler je uvideo i veliki potencijal u tada rastućoj proizvodnji nafte u zapadnoj Pensilvaniji, pa je tako 1863. godine sagradio svoju prvu rafineriju nafte nedaleko od Klivlenda, koja je bila najveća na tim prostorima.

Rafinerija je bila u vlasništvu Rokfelera, njegovog partnera Klarka, hemičara Endruza i deo je pripadao braći Klarka.

Džonov brat je 1866. sagradio jednu rafineriju u Klivlendu, pa je tako pozvao Džona da mu bude poslovni partner.

Do kraja naredne godine, ova rafinerija je bila najveća u svetu, zahvaljujući dobrom kontrolisanju troškova, korišćenju rafinerijskog otpada i kontinuiranim praksama investiranja kako bi se dobio profit.

Džon Rokfeler je 1870. osnovao svoju naftnu kompaniju "Standard Oil" u Ohaju, a njegove rafinerije su postale najisplativije.

Vremenom je "Standard Oil" kompanija na čelu sa Rokfelerom stekla dominaciju na tržištu prerade i prodaje nafte sa čak 90 procenata američkog tržišta.

Mnogi novinari i političari su osuđivali i napadali ovu kompaniju tvrdeći da je u tom trenutku "Standard Oil" bila najokrutniji, nemilosrdan vid monopola, na šta je Džon odgovarao da se u velikom poslu kojim se on bavio dešavaju stvari koje on ne odobrava ali se na kraju trudi da ih ispravi.

Porodicu Rokfeler je kritikovala i javnost kad je 1989. godine prodala japanskoj kompaniji "Micubiši" 51 odsto svojih akcija, tačnije akcija Rokfeler grupe koja je posedovala i Rokfeler centar.

Rokfeler je već sa prvom platom kad je imao 16 godina, procenat svoje zarade davao u dobrotvorne svrhe.

Kako je njegova zarada rasla, tako je sve više ulagao i u obrazovanje i zdravstvo, nauku, umetnost, a procenjuje se da je sa svojom fondacijom dao više od 250 miliona dolara u dobrotvorne svrhe.

Sa sinom je osnovao Fondaciju "Rokfeler" koja je u početku davala veliku finansijsku podršku javnom zdravstvu, a 2015. godine je ona bila na 39. mestu prema visini donacija.

Nakon što se povukao iz posla, smatra se da je u proseku od investicija i kompanije ostvario zaradu od oko milijardu i petsto miliona dolara, što je najveći iznos koje je privatno lice do tada moglo da stvori.

Ostao je upamćen kao veliki filantrop - za života je osnovao dva univerziteta, Univerzitet Čikago i Univerzitet Rokfeler. Preminuo je 1937. godine u 97. godini.

Bonus video: