10 RODITELJSKIH GREŠAKA KOJE BI TREBALO ŠTO PRE DA PRESTANETE PRAVITI: Mogu vam se obiti o glavu kada vaša deca porastu

Pokušajte da budete dobar uzor svom detetu i budite dovoljno hrabri da priznate sopstvene greške.

Objavljeno: 24.10.2023. 09:14h
Autor:
10 najčešćih roditeljskih grešaka, Foto: Shutterstock

Jedan od najtežih i najodgovornijih poslova je roditeljstvo, a kao i u svakom drugom poslu ima mesta za greške i svi ih pravimo. Međutim, treba obratiti pažnju na to da greške koje napravimo mogu da nam se vrate kada naša deca porastu u odrasle ljude. Srećom, postoji dosta saveta od strane porodičnih psihologa koji zaista mogu biti od koristi i pomoći nam na ovom teškom putu.

1. Donošenje odluka

Davanje prostora detetu da donosi sopstvene odluke i izbore može biti ključno za njegovu psihološku zrelost. Kada ne osećamo kontrolu nad sopstvenim životom, patimo od stresa i anksioznosti.

Pokušajte da ne forsirate savete koji vašem detetu možda nisu potrebni i ne ograničavajte njegove izbore. Umesto toga, pokušajte da ga ohrabrite da donosi sopstvene odluke i budite uz njega kada mu zatreba vaše vođstvo.

2. Kritikovanje i upoređivanje

Prevelika kritičnost može ozbiljno uticati na samopoštovanje vašeg deteta i dovesti do situacije u kojoj ono neće moći da da bude ponosno na svoja dostignuća i osećaće se kao gubitnik.

Stručnjaci za roditeljstvo veruju da fraze koje počinju sa „Zašto si tako...“ ili „Zašto ne možeš da budeš više kao...“ mogu da naškode psihološkom zdravlju vašeg deteta na takav način da će mu posle trebati dosta vremena da se oporavi.

foto: Shutterstock / Ilustracija

3. Ne dozvoljavate im da prave sopstvene greške

Učimo mnogo životnih lekcija iz sopstvenih grešaka. Kada pokušavamo da zaštitimo svoju decu od tih grešaka, oduzimamo im priliku da se suoče sa posledicama svojih izbora i postupaka.

Dakle, sledeći put kada budete želeli da sprečite svoje dete da zabrlja, pokušajte da razmislite o svim dobrim stvarima kojima ova greška može da nauči vaše dete.

4. Pričate više nego što slušate

Kada je u pitanju roditeljstvo, slušanje je jedna od najvažnijih veština koje roditelj može imati. Ponekad žurimo da svoju decu naučimo lekciju kada se nešto desi, umesto da ih samo saslušamo i čujemo.

Biti dobar slušalac svom detetu je znak ljubavi i podrške. Postavljajte pitanja koja počinju sa „šta“ ili „kako“ umesto „zašto“, da biste ih podstakli da vam kažu više o svom problemu i zajedno ćete uspeti da pronađete rešenje.

5. Puštate ga da izbegne odgovornost

Neki roditelji veruju da detinjstvo njihovog deteta treba da bude samo zabavno i odlučuju da ga oslobode kućnih poslova i sličnih stvari.

U stvarnosti, podsticanje vaše dece da obavljaju poslove koji odgovaraju njihovom uzrastu pomoćiće im da postanu odgovorne odrasle jedinke, smatraju stručnjaci za psihologiju.

foto: Profimedia

6. Zatvaranje očiju pred problemima u učenju

Loše ocene i problemi sa ponašanjem u školi nisu uvek posledica lenjosti ili nemotivisanosti vašeg deteta.

Problemi sa izvršnim funkcijama i pamćenjem i mnogi drugi aspekti fizičkog i psihičkog zdravlja mogu biti razlog za probleme sa učenjem i ne treba ih zanemariti.

7. Očekujete savršenstvo

Prilično je normalno da se roditelji nadaju najboljem i očekuju najviše od svoje dece, ali prevelika očekivanja mogu izazvati probleme, kažu stručnjaci.

Prvo, moramo da shvatimo da naša deca ne mogu da budu najbolja bukvalno u svemu što rade. Drugo, umesto da ih teramo da uvek budu bolji od drugih, trebalo bi da se fokusiramo na njihova dostignuća i da im pomognemo da unaprede svoje veštine.

8. Dobar i loš policajac

Neki roditelji igraju igru dobar policajac, loš policajac i pokušavaju da budu mekši ili strožiji.

U stvarnosti, ovaj pristup može izazvati još više problema. Na ovaj način vi i vaš partner kompromitujete jedno drugo, umesto da ohrabrujete dete da pokuša da postigne dogovor sa oba roditelja.

foto: Shutterstock

9. Radite stvari za svoje dete koje ono može da uradi za sebe

Pustiti decu da samostalno rade stvari jer je to ključ za podizanje nezavisnih i odlučnih odraslih ljudi. Ako ste roditelj koji mnogo čini za svoje dete, stručnjaci predlažu da isprobate ovaj metod:

  • Zapišite sve stvari koje ste uradili za svoje dete tokom nedelje.
  • Na kraju nedelje pogledajte listu. Precrtajte stvari koje vaše dete može da uradi za sebe i prestanite da ih radite.
  • Zaokružite one stvari koje vaše dete može delimično da uradi i pustite ga da uradi taj deo.
  • Nastavite da pomažete svom detetu u stvarima koje su ostale.

10. Ne praktikujete ono što propovedate

Kada lažemo, krivimo druge i glumimo žrtvu dok svojoj deci govorimo da nikada ne rade ove stvari, mi smo nedosledni.

Psihoterapeut Šon Grover upoređuje okrivljavanje deteta za ponašanje na način na koji ste ga naučili sa „okrivljavanjem ogledala za svoj odraz“. Pokušajte da budete dobar uzor svom detetu i budite dovoljno hrabri da priznate sopstvene greške.