KORISNI SAVETI

SA OVIM VITALNIM ORGANIMA NEMA ŠALE: 10 koraka koji će vam pomoći da očuvate zdravlje bubrega!

Foto: Shutterstock

Vaši bubrezi, dva organa u obliku pasulja koji se nalaze u donjem delu leđa, sa obe strane kičmenog stuba – igraju važnu ulogu u vašem celokupnom zdravlju, više nego što biste mogli pretpostaviti.

Osnovna građevna jedinica bubrega je nefron. Svaki bubreg sadrži otprilike milion nefrona.

Bubrezi predstavljaju centralni deo urinarnog sistema i filteri su vašeg tela; pomažu u održavanju potrebne ravnoteže vode i soli u organizmu.

Bubrezi izlučuju otpadne produkte metabolizma (urea, keratin, mokraćna kiselina, bilirubin), razne toksine i dodatne tečnosti iz vašeg tela.

Što više znate o tome kako bubrezi rade, to ćete se manje pitati: “Šta je bubrežna bolest?

Akutni nefritis

Akutni nefritis nastaje kada vaši bubrezi odjednom postanu upaljeni. Ima nekoliko uzroka i u završnoj fazi mogu dovesti do otkazivanja bubrega ako se ne leče.

Zdravi bubrezi funkcionišu ne samo na taj način što uklanjaju dodatnu vodu i otpad, već pomažu i u kontroli krvnog pritiska, održavaju ravnotežu hemikalija u telu, održavaju snažne kosti, govore telu da napravi crvene krvne ćelije i pomažu deci da rastu normalno.

Hronična bolest bubrega

Hronična bolest bubrega događa se kada bubrezi više ne mogu očistiti toksine i otpadne proizvode iz krvi i ne mogu punim kapacitetom obavljati svoje funkcije. To se može dogoditi iznenada, ili s vremenom.

Visoki krvni pritisak i dijabetes su dva glavna uzroka otkazivanja bubrega.

Potrebno vam je momentalno lečenje kako bi se vaša bubrežna funkcija vratila u normalu.

Simptomi otkazivanja bubrega uključuju pospanost, manji protok urina u mokrenju, zadržavanje vode, glavobolju, fizičku neaktivnost, slabost, zbunjenost, bol u prsima, umor, bol u stomaku ili mučninu.

POSTOJI NEKOLIKO VRSTA AKUTNOG NEFRITISA:

1. Intersticijalni nefritis

U intersticijalnom nefritisu, razmak između bubrežnih tubula postaje upaljen i po pravilu se ne mogu filtrirati tekući otpadi organizma. Ozbiljna je bolest i zahteva što hitnije lečenje. Ova upala uzrokuje oticanje bubrega.

2. Pijelonefritis

Pijelonefritis je upala bubrega, koja obično dolazi zbog bakterijske infekcije. U 90% slučajeva uzročnik je Ešerihija koli. U većini slučajeva, infekcija počinje unutar bešike, a potom prelazi u uretru i bubrege. (Uretra predstavlja dve cevi koje prenose urin iz svakog bubrega u bešiku).

3. Glomerulonefritis

Ova vrsta akutnog nefritisa proizvodi upalu u glomerulu. Glomeruli su mreže kapilara, nalik na klupko, koji prenose krv i ponašaju se kao jedinice za filtriranje. Oštećeni i upaljeni glomeruli ne mogu pravilno filtrirati krv.

(Stil.kurir.rs)

Razumevanje funkcije i uloge bubrega prvi je korak u preuzimanju kontrole vašeg zdravlja.