Ulja eukaliptusa, mente i bora vrlo su dobra kada su vam zapušeni sinusi. Reč je o eteričnim uljima jakog osvežavajućeg mirisa, što pospešuje njihovo terapeutsko delovanje.

Eukaliptus olakšava disanje, snažno stimuliše imunološki sistem, a ujedno ima antibakterijsko i antivirusno delovanje. Bor deluje stimulativno, ublažava bolove i osvežava organizam. Ima jako terapeutsko dejstvo kod infekcija disajnih puteva, bronhitisa i astme. Posebno je delotvoran u kombinaciji s eteričnim uljem eukaliptusa.
Ulja niaulija i ruzmarina takođe mogu ukloniti začepljenje nosa uzrokovano prehladom. Smanjuju neprohodnost disajnih puteva i iscedak iz nosa. Smatra se i da imaju i antiseptička svojstva. Ruzmarin je moćan u borbi protiv bakterija (streptokok, ešerihija koli), olakšava disanje, podstiče cirkulaciju i ublažava bolove.
Glavobolja zbog začepljenog nosa i upale sinusa još je jedna česta tegoba koja prati prehlade. Smanjenju ovakvih tegoba mogu doprineti ulja mente i lavande. Menta se koristi i kod i osećaja mučnine, umora, vrtoglavice i malaksalosti. Lavanda je dobra i za smirenje, protiv nesanice.
Smatra se da je eterično ulje limuna dobro za iskašljavanje i čišćenje disajnih puteva, a može pomoći i kod suzbijanja osećaja pritiska u grudnom košu.
Eterična ulja kedrovine i niaulija korisna su za ublažavanje tegoba sa bronhijama.
Ulje australijskog čajevca ima snažna antivirusna i antibakterijska svojstva. Ovo ulje se od davnima koristi u tradicionalnoj medicini Australije. Starosedioci kontinenta su otkrili da ovo ulje pomaže kod rana i infekcija.
Za maksimalne rezultate obavite pet ili šest inhalacija parom na dan. Kod ovakve vrste liječenja više ne znači i bolje. Dodavanje veće količine ulja mente, na primer, može lako uzrokovati iritaciju kože i nelagodu u disajnim putevima prilikom udisanja. Ako vam para uđe u oči, doći će do peckanja pa ih držite zatvorenim tokom inhalacije.
Koncentracija eteričnih ulja može varirati i zato uvek pročitajte uputstvo za upotrebu koje se nalazi na etiketi proizvoda.