Kako vaspitati dobro dete tema je kojom se bave i stručnjaci s Harvarda koji su roditeljima dali 5 saveta kako da to postignu. Sa najprestižnijeg univerziteta na svetu poručuju da je najvažnije da dete naučite...
1....kako da kontroliše svoja osećanja
Ljutnja, tuga, razočaranje i druga negativna osećanja mogu da utiču na nas kao odrasle ljude isto kao što mogu da utiču na našu decu. Bez obzira na to, svoje dete možete da naučite kako da se nosi s negativnim emocijama i kako da ne troši previše energije na njih.
Kada je vaše dete smireno, naučite ga ovaj trik: prvo neka udahne duboko kroz nos i izdahne kroz usta i neka nabroji do pet. Ako vidite da je vaše dete zbog nečeg uznemireno, podsetite ga na ova tri koraka i izvedite ih zajedno s njim.
Vladeta Jerotić otkriva: U detinjstvu leže 3 glavna uzroka neurotičnosti!
2....kako da preuzima odgovornost za svoje postupke
Mama i tata su uzori koje dete želi da imitira i na koje želi da liči. Razgovarajte s detetom o moralu i o tome da se međusobno pomažete i o važnosti brige za svet oko sebe. Objasnite mu šta znači preuzeti odgovornost za svoje postupke.
I najvažnije od svega – ne zaboravite da se i sami ponašate u skladu sa svojim rečima i podstičite dete da čini dobro. Jedna od prvih takvih lekcija je ona da ne baca smeće na pod, već da ga baci u za to predviđeno mesto.
3....kako da bude saosećajno i pomaže slabijima
Vrlo je važno da vaše dete saoseća ne samo s članovima svoje porodice i sa prijateljima, nego sa svakime kome treba pomoć. Recite detetu da zamisli kako bi se ono osećalo da je novi učenik u razredu – na taj način dete će početi da razmišlja o takvim stvarima i, konkretno u ovom slučaju, pomoći će novom učeniku da se lakše uklopi u razredu i stekne nove prijatelje.
Razgovarajte s detetom i o univerzalnim problemima: šta vi možete da uradite za decu koja nemaju šta da jedu? Šta je s decom koja nemaju dom? Roditelj može da uradi mnogo da pomogne detetu da razvije osećaj društvene odgovornosti.
Dokle ćemo da trpimo vašu decu? Nevaspitani mališani divljanjem oterali goste iz kafića!
4....kako da bude zahvalno
Dete ne sme da se stidi da stavi do znanja da je zahvalno nekome ili na nečemu. Počnite sa sitnicama. Na primer, recite detetu da zagrli baku jer mu je napravila ukusan kolač; podsetite dete da uvek kaže hvala kada je to potrebno, ali i da zahvali svojim roditeljima na svemu što rade za njega. Istraživanja su pokazali da su ljudi koji iskazuju zahvalnost srećniji i zdraviji od onih koji to ne rade.
5....provodite više vremena s detetom
Ako je sva komunikacija koju roditelj ima s detetom svedena na razgovor o disciplini, onda njegov odgoj neće biti baš uspešan. Potrudite se da s detetom imate odnos pun poverenja. Ćaskajte s detetom, igrajte se s njim, provodite vreme zajedno, idite negde na put zajedno i, naravno, ne zaboravite da mu pokažete koliko ga volite. Sve će to doprineti tome da vaše dete postane dobra i iskrena individua koja će razumeti šta znače ljubav i poštovanje i znaće da deli ta osećanja s drugima oko sebe.