RUSKI DOKTOR RAZBIO MIT O PRAVILOM ODGAJANJU DECE: Ne poštuju, jer ignorišete KLJUČNU stvar, zato ne postaju DOBRI LJUDI

Dok neki ljudi previše štitte svoju decu, drugi je zanemaruju, a nijedna krajnost nije dobra!

Porodica
16:06h Autor:
RUSKI DOKTOR RAZBIO MIT O PRAVILOM ODGAJANJU DECE: Ne poštuju, jer ignorišete KLJUČNU stvar, zato ne postaju DOBRI LJUDI
Dr Komarovski, Foto: Printscreen Youtube/ Доктор Комаровский

Jedan od najcenjenijih ruskih pedijatara Jevgenij Komarovski stalo usmerava roditelje ka pravilom vaspitavanju mališana. Mame i tate vrlo često hoće da "postede" svoju decu, te sve rade umesto njih, a to nikako nije dobro za dalje odrastanje. Sa druge strane, pokušavaju da izgrade auteritet teorijom, a ne praktičnim primerima, što stvara prostor za nove probleme.

Naime, ovaj veliki stručnjak se osvrnuo na veoma važnu temu - samostalnost deteta. To je osnova koja će mu veoma značiti u budućnosti.

- Što se samostalnosti tiče – kada dete pokušava da uradi nešto samo treba se mešati samo onda kada to ugrožava njegovu ili nečiju sigurnost i zdravlje. U protivnom, dete treba pustiti da radi sve samo, da greši, pokušava, a kada dobije željeni rezultat treba ga pohvaliti. Naglasak se baca na to što je dete uspelo da to i to uradi samo. To je ključni moment u učenju samostalnosti - ističe doktor.

Doktor Komarovski
foto: Pritnscreen/ youtube/ tedx talks

Takođe, objašnjava da su deca različita, zato za svakoga bi trebalo imati poseban pristup u vaspitavanju.

- Naravno praksa "nemešanja roditelja" je posebno zgodna kada je dete već upoznalo svet oko sebe i nastoji da sve radi samo. Međutim, ima razne dece – ima dece koja sa deset godina strpljivo čekaju da im mama zakopča dugmad - kaže doktor i dodaje:

- U tom slučaju moramo se obratiti drugačijim zakonima pedagogije, onima koji se svode na to da roditelj ne sme pod uticajem detetovog "neću" odustati od svoje odluke.

Dr Komarovski je i slikovito objasnio kakav stvar bi bilo poželjno da zauzmete:

- Hoćeš da ideš napolje, ali nećeš da zakopčaš dugmad? Hoćeš da jedeš, ali nećeš da držiš kašiku? Hoćeš da ti guza bude čista, ali nećeš da je obrišeš? Šta da se radi, velike su šanse da ne izađeš napolje, da budeš gladan, da ti guza bude prljava.

To nije surovost već privikavanje deteta na realan život, u kome sutra neće biti mnogo onih koji će u svakom času i bez pogovora njemu biti na raspolaganju.

Jevgenij Komarovski
foto: Youtube Printscreen / Доктор Комаровский

Zašto danas deca ne poštuju roditelje?

Očevi i majke u današnjem svetu imaju mnogo više obaveza, a kako bi obezbedili porodici bolje uslove za život, neretko moraju da rade i po dva posle. Vrlo malo provode vremena sa svojim mališanima, a i kada uhvate koji minut slobodno, završe na telefonu.

Ruski pedijatar ističe da ne može kod dece da se gradi autoritet teoretski, već sopstvenim primerom.

Da bi se detetu usadilo poštovanje prema roditeljima, treba ga stalno stavljati u situacije u kojima će ono jasno videti: oni su pametniji, umeju ono što ja ne znam, ali će me naučiti.

- Vrlo je teško staviti dete u takve situacije ako je tata s njim u kontaktu jednom dnevno, i to tek kada umoran dođe s posla, a tu mu dođe večera, pa ovo pa ono… Ali je zato veoma lako dobiti poštovanje kada ste sa detetom na pecanju, kada s njim zajedno nešto radite, zajedno gradite… Kada ste primer detetu. Teško je teoretski biti lider. Savremeni način života nas ometa da postanemo lideri. Zato dete za ruku i pravac pecanje, priroda, sport, poslovi u dvorištu… BU-DI-TE-MU-PRI-MER! Eto, to je glavno - jasan je bio čuveni pedijatar.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs