Nikad ne odustajte

Tamara (49) od obućarske radnje zaradila milione: Genijalna ideja podigla je iz pepela! (FOTO)

Imala je uspešan posao, ali je ipak osnovala privatni biznis. Kada je bankrotirala, nije se predala nego je krenula dalje
Moda
20:28h Autor:
Tamara (49) od obućarske radnje zaradila milione: Genijalna ideja podigla je iz pepela! (FOTO)
Foto: Profimedia

Tamara Melon (Mellon), ima 49 godina, a luksuzni brend obuće "Džimiju Ču" (Jimmy Choo), osnovala je 1996. godine. Lansirala je brend pomoću pozajmice koje je dobila od svog oca Toma Jirdaja (Tom Yeardye), koji je britanski preduzetnik, suosnivač lanaca prodavnica proizvoda za kosu, restaurator, i investitor nekretnina…

Melon je u knjizi "In My Shoes", izdatoj 2013. godine, opisala svoje iskustvo u Džimiju Čuu, a poseban akcenat je stavila na osećaj eksploatisanosti od strane privatnih investitora njene kompanije.

Napustila je Džimi Ču 2011. godine sa izveštajem o isplati 135 miliona dolara. Onda je dve godine kasnije započela svoju liniju cipela i odeće, pod nazivom "Tamara Mellon" u Los Anđelesu. Ali, taj poduhvat bankrotirao je već u decembru.

Ovog meseca ponovo je lansirala brend kao biznis "direktno-do-potrošača", prodajući obuću i odeću samo preko sajta i to upola cene u odnosu na konkurentske brendove.

Priča kćerke makedonskog imigranta: Ova žena je sama stekla bogatstvo i postala milijarderka!

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

U intervjuu koji je dala za Forbs, pretresla je svoju karijeru, ispričala je koje je lekcije naučila u Džimiju Čuu, govorila o neuspehu svoje druge kompanije i zbog čega joj je drago što nije odustala.

"Bila sam urednik mode u britanskom Vogu od 1990. do 1995. godine. Devedesetih godina sećam se samo jednih cipela a to su Manolo Blanik. Umorila sam se od slikanja samo tog jednog brenda. Džimi je bio obućar u istočnom kraju Londona i pravio je cipele za privatne klijente. Obično bih išla do njega, pravio je cipele za editorijale, ali u suštini, nigde niste mogli da kupite njegovu obuću," objašnjava Tamara kako je došla na ideju da započne novu liniju cipela, i dalje priča kako se to pretvorilo u biznis:

"Odjednom mi se upalila "lampica". Znala sam da kao modni urednik nikada neću zaraditi koliko želim, tako da sam otišla kod Džimija i pitala ga da li želi da otvori svoju kompaniju. Onda sam pitala oca da li bi hteo da mi pozajmi novac. On je rekao – ne. Onda sam napisala biznis plan i počela da razgovaram sa ljudima ali nisam imala iskustva u biznisu pa je tako postalo nemoguće da dobijem bilo kakav novac. Otac je pogledao moj biznis plan i postao je zainteresovaniji. Dao mi je 150.000 funti da započnem posao. To je bilo dovoljno i započela sam sa prvim cipelama napravljenim u Italiji."

Tamara Melon kaže da joj je najteže bilo da prolazi kroz toliko poslova privatnog kapitala. Džimi je 2001. godine odlučio da želi da proda svoje akcije privatnoj firmi. Objašnjava:

"Ja sam samo prebacila svoj udeo u novi sporazum. Imali smo odličan rast, i toliko smo zarađivali, da je na dve ili tri godine svaka firma članica želela da proda svoje akcije, a nova bi je zamenila. To je povećalo vrednost mojih akcija, ali morala sam stalno da se susrećem sa novim potencijalnim kupcima, što me je sprečavalo da "normalno" vodim svakodnevni posao.

Prodavali majice na ulici, a onda postali multimilioneri: Uspeli zahvaljujući rečenici njihove majke

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

To dalje znači da sam svake druge ili treće godine imala partnera i nove ljude koji suštinski nisu razumeli ovaj biznis. Nisu imali dugoročnu viziju, hteli su samo da izvuku novac i da se sklanjaju. I zbog svega toga sam na kraju i otišla."

Ali, to nije bio kraj njene karijere. Htela je da prikaže novi model poslovanja "Kupi odmah, nosi odmah" („buy now, wear now“). Smatrala je da ljudi žele da kupuju odeću i obuću odmah, a modnoj industriji je potrebno i do 6 meseci da modu "prebaci" sa modnih pista u prodavnice. Ona smatra da kada odeća i obuća dođe do mušterija, tada je već kasno, oni žele nešto drugo. Niko ne kupuje u julu odeću za decembar.

"Žene kupuju odeću danas, a nose je sutra," kaže Tamara.

Kada je proglasila bankrot, izgubila je 10 miliona dolara. I sa takvim gubitkom, ona je ipak uspela da ponovo pokrene novu liniju proizvoda. Podigla je 12 miliona dolara, uključujući svoja 3 miliona. Pored toga, sarađuje sa firmom "NEA", koja dobro upravlja rizičnim kapitalom.

Njene cipele prave se u fabrikama u Italiji, a prodaju se isključivo preko interneta, što im duplo umanjuje cenu. Za reklamu koristi društvene mreže, Instagram, Fejsbuk i Tviter. Reklamira se i u tradicionalnim, štampanim izdanjima modnih magazina.

Najvažnije lekcije koje je naučila?

"Budite veoma pažljivi oko odabira partnera. Budite sigurni da imate tim koji razume vašu viziju i veruje u isto što i vi. Potrebno je da budete otporni i istrajni, i da ne odustajete."

Postanite sam svoj gazda: Ovako možete da pokrenete posao bez imalo novca!

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs