TALAČKA KRIZA ZBOG KOJE SE TRESLA CELA JUGOSLAVIJA: Evo kako su putnici uspeli da nasamare otmičare i izvuku živu glavu

Mnogi se i danas prisećaju načina na koji je otet jugoslovenski avion, 1981. godine.

Zanimljivosti
13:21h Autor:
TALAČKA KRIZA ZBOG KOJE SE TRESLA CELA JUGOSLAVIJA: Evo kako su putnici uspeli da nasamare otmičare i izvuku živu glavu
Foto: prentscreen/youtube/GoMusic Run

Nakon Drugog svetskog rata, avionske otmice su bile uobičajne, a jedna takva desila se 1981. godine, u noći između 26. i 27. septembra kada je otet jugoslovenski avion.

Prava drama nastala je kada su trojica mladića iz Hrvatske, naoružana jednim pištoljem i nožem, otela su JAT-ov avion "boing 727-200" koji je iz Titograda, današnje Podgorice, poletio za Beograd. Avion je bio pun srpskih glumaca i sportista.

Kriminalci su tada više od 20 sati kao taoce držali 98 putnika u avionu i osam članova posade. Ova filmska otmica počela je kada su se putnici ukrcali na avion u crnogorskom glavnom gradu, odakle je trebalo da se upute ka prestonici Jugoslavije, Beogradu.

Otmica aviona
foto: Kurir TV, Shutterstock, Ilustracija

Međutim, umesto u Beogradu, JAT-ov avion završio je nedaleko od azijske obale, na mediteranskom ostrvu Kipru, u gradu Larnaki, gde je ova višečasovna drama okončana zahvaljujući dovitljivosti putnika i posade, piše Nova.

Na ovom letu među putnicima bio je ceo sastav FK Budućnost, slavni glumci Žarko Laušević, Mihailo Miša Janketić i Marko Nikolić, estradna zvezda Biljana Petrović, narodni heroji, generali u penziji Milan Šijan i Božo Lazarević.

Žarko Laušević
foto: Kurir / Damir Dervišagić

Nastanak drame

Naime, avion je poleteo iz tadašjneg Titograda i svratio u Dubrovnik, kako bi primio još neke putnike za Beograd. Ubrzo nakon poletanja iz Dubrovnika ka jugoslovenskoj prestonici, trojica mladića, Borivoje Jelić, Mirko Križić i Milan Prpić, naoružani pištoljem i nožem, brzo su se izdvojili iz grupe putnika i počeli da viču da je avion otet i da će ubiti svakog ko im se suprotstavi.

Otmičari su naredili pilotu da avion usmeri ka Italiji, ali su se predomislili i promenili kurs ka Tel Avivu.

Izraelske vlasti su ih, međutim, upozorile da će oboriti avion ako se bude približio njihovoj teritoriji, pa je "Boing 727" sleteo na aerodrom u Larnaki, na Kipru.

"Leteli smo preko Jadrana do Italije, pa preko Grčke do Izraela i Kipra. Uskratili su nam samo putovanje u Afriku jer sam čuo otmičare da su planirali da letimo za Johanesburg", prisećao se u jednom intervjuu za "Blic" Miša Janketić.

Miša Janketić
foto: Kurir / Dragan Kadić

I baš tu, na Kipru, otmica je okončana.

"Niko nas nije oslobodio. Sami smo se oslobodili. Čak su i strane novine pisale danima ‘ne otimajte Jugoslovenima avione’, ‘Putnici kidnapovali kidnapere'", ispričao je Miša Janketić o tome kako su putnici, nakon diverzije koju su sproveli, uspeli da pobegnu otmičarima.

Ključnu ulogu odigrali su generali Šijan i Lazarević. Oni su inscenirali požar u avionu na pisti aerodroma u Larnaki, što su ostali putnici iskoristili da napuste "boing".

Borivoje Jelić, rodom iz Bjelovara, osuđen je na osam, a njegovi saučesnici Mirko Križić i Milan Prpić na pet godina i tri godine zatvora. Jelić je tvrdio da je iza ove otmice stajala teroristička grupa "Bader-Majnhof", a njegova želja je, kako je pričao kasnije na televiziji, bila da ubije Tita. Dospeo je, međutim, u zatvor u Nemačkoj, a u međuvremenu je Tito umro. U nemačkom zatvoru upoznao se sa nekim ljudima iz terorističke grupe "Bader-Majnhof" i pod njihovim uticajem je odlučio da otme avion.

Žarko Vukčević, nekadašnji fudbaler FK Budućnost, bio je jedan od putnika koji se tada našao u toj nezgodnoj situaciji. On je u svom uključenju za jutarnji program Kurir televizije otkrio kako je to zapravo izgledalo.

- Letelo se iz Titograda, za Dubrovnik, pa onda za Beograd. Iz ekonomskih razloga da JAT ne bi imao velike troškove spajali su letove jer nije bilo mnogo putnika u tom periodu. Kada smo iz Dubrovnika poleteli za Beograd to se desilo. Sedeo sam u prvom redu sa još dvojicom kolega iz fudbalskog kluba kada je došao čovek i uperio mi pištolj u glavu. Rekao je da se prebacimo u zadnji deo aviona - rekao je Vukčević i nastavio:

- Bilo nas je svega 50 putnika tako da kada smo se svi prebacili u zadnji deo aviona, prednji deo aviona je ostao prazan. Na jednom od sedišta je bila žena koja je takođe bila u toj grupi koja je otela avion. Kako je prolazilo vreme hvatao nas je strah, ali smo dobili i neku vrstu humora pa smo se i šalili.

Susret sa otmičarem

Marko Nikolić je 2015. upoznao Borijvoja Jelića koji ga je oteo i oprostio mu je.

Ovaj susret organizovao je Mašan Lekić, autor emisije "Dosije". Nikolić i Jelić sreli su se u jednom beogradskom parku, gde su se prisetili ovog traumatičnog događaja.

"Baš mi je drago da smo se sreli", započeo je razgovor Jelić.

"Meni je sada drago, ali onda kad smo se sreli u avionu, nije mi bilo baš drago", jasan je bio Nikolić.

Borivoje je od glumca zatražio oproštaj.

Borivoje Jelić, Marko Nikolić
foto: prentscreen/youtube/GoMusic Run

"Ja se vama duboko i istinski izvinjavam. To je moglo da se desi bilo kome. Okajao sam svoje grehe, a volio bih i vi da mi oprostite", iskreno je rekao otmičar.

"Nisam se posle toga plašio, nastavio sam da letim, ali neki više nikad nisu ušli u avion. Navukli su strah. Sve najbolje vam želim i da se vidimo na nekom ostrvu da letujemo zajedno ako nas neko ne ukrade", za kraj susreta našalio se glumac koji je bio dobro poznat po humoru, ali i velikom srcu.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs