Obratite pažnju

ZALIVANJE CVEĆA I BAŠTE TOKOM LETA: Pravilo broj 1 da biljke dobro cvetaju i rađaju!

Samo ovako ćete izbeći isušivanje i propadanje

Bašta
Autor:
ZALIVANJE CVEĆA I BAŠTE TOKOM LETA: Pravilo broj 1 da biljke dobro cvetaju i rađaju!
Foto: Shutterstock

Postoje brojni pristupi zalivanju biljaka. Neki vlasnici kuća izvade crevo na kraju radnog dana, dok drugi programiraju automatske prskalice da se uključuju u zoru. Ipak, drugi svoje zalivaju kad god deca odluče da je vreme za igru ​s prskalicama. Međutim, vreme navodnjavanja neće dovesti samo do zdravijih biljaka, već može da uštedi i na računu za vodu!

Kako zalivati biljke leti?

Zalivanje biljaka leti može biti prava umetnost. Premalo ili previše vode nije dobro za baštu. Iskusni baštovani slede ovo osnovno pravilo: zalivajte puno i ređe, umesto premalo i prečesto.

Ako pustite da se zemlja malo osuši pre zalivanja može pospešiti rast biljaka. Leti takođe ne morate da đubrite biljke; već su pod stresom od vrućina i treba da upotrebite svoju energiju za upijanje vode, a ne dodatnih hranljivih sastojaka.

Kada zalivati biljke tokom dana

Dobro je rano ujutro zalivati uz pomoć prskalice ili kišnice. To je zato što zalivanje u ovo doba dana omogućava da se lišće brzo osuši, što obeshrabruje spore gljivica. Ali ako ujutro nemate vremena, sasvim je prihvatljivo večernje zalivanje. Uveče samo pripazite na zalivanje direktnije u područje korena, a ne lišća. Zalivati hladnije večernje tlo može imati i svojih prednosti, jer vlaga neće tako brzo ispariti, što joj daje vreme da se upije.

Zalivanje, Zalivanje bašte, Crevo, Voda, Potrošnja vode
foto: Shutterstock

Zalivanje jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka

Bez obzira jesu li vaše biljke jednogodišnje ili višegodišnje, pokušajte da ih zalivati ujutro tokom vrućine. Jutarnje zalivanje daje korenju dobro kvašenje i nudi vašim biljkama dovoljno vlage da izdrže dan. Ali, tokom vrućina možda ćete trebati češće da zalivati jednogodišnje i višegodišnje biljke. Jednogodišnje biljke zalivajte svakodnevno, a višegodišnje jednom ili dva puta nedeljno, polako i duboko.

Biljke u saksijama

Zemlja u saksijama se može sušiti brže od one u baštama pa je najbolje povećati zalivanje leti. Za vreme vrućina zalivajte biljke dva puta dnevno, jednom ujutro kako biste biljke podstakli pre nego što sunce počne da peče i jednom uveče kako biste nadoknadili ono što je dan oduzeo. Međutim, vrsta saksije takođe može uticati na učestalost zalivanja. Na primer, plastične saksije i posude od stakloplastike su neporozne, što znači da će dobro zadržavati vlagu, pa morate biti svesni prekomernog zalivanja. S druge strane, saksije od terakote sklone su rđi, prozračne i mogu izolovati korenje od toplote, ali tlo se može brzo isušiti što zahteva više zalivanja.

Povrtnjaci

Suvi povrtnjaci mogu dovesti do opadanja cvetova, zakržljalog povrća ili čak odumiranja biljaka. Povrtnjaci trebaju duboko zalivanje najmanje dva do tri puta nedeljno, a najbolje ujutro da tlo ostane vlažno. Povrće koje će trebati dodatnu vodu tokom vrućina uključuje karfiol, celer, krastavce, papriku, rotkvicu i tikvicu. Ove biljke zahtevaju stalno vlažno tlo kako bi proizvele najbolji urod. Koristite crevo za natapanje u podnožju biljaka kako biste izbegli vlaženje lišća. Ako se morate pouzdati u prskalice, zalivajte rano ujutro kako bi sunce osušilo lišće.

Zalivanje, Zalivanje bašte
foto: Shutterstock

Drveće i žbunje

Prolazni kišni pljuskovi ne mogu vašim drvećima i grmlju pružiti odgovarajuću količinu vode koja im je potrebna leti. Drveće i grmlje treba duboko zalivati kako bi podstaklo zdrav korenov sistem. Ponekad je najbolje da ih zalijete odmah nakon lagane kiše kako bi vlaga potonula u tlo. Vreme dana kada zalivate zasade nije ni približno toliko važno koliko da se temeljno natapa.

Kako pomoći uvelim biljkama

Kad biljke uvenu od nedostatka vode, zalivanje bi trebalo brzo da ih oživi. Međutim, druge stvari mogu uzrokovati uvenuće, uključujući probleme sa štetočinama i bolestima, pa čak i prekomerno zalivanje (ako je tlo vlažno, a biljka propada, to bi mogao biti slučaj). Nadalje, biljke mogu uvenuti po vrućem danu kao način da sačuvaju svoju energiju za suočavanje s visokom temperaturom, ali onda se vrate kad se veče ohladi. Vremenom ćete upoznati svoje biljke i prepoznaćete one koji na ovaj način reaguju na toplotne talase.

Saveti za letnje zalivanje

Biljke upijaju vodu kroz korenje, a ne lišće, tako da ne morate trošiti vodu na lišće koje se čini suvim. Koristite tvrdu metalnu šipku da biste videli koliko duboko voda prodire u tlo. Gurnite je u zemlju nakon što zalijete i zaustaviće se kad udari u suvi deo.

Upotrebite tanki sloj malča kako biste biljkama sačuvali vodu tokom vrućih dana. Navodinite svoj vrt čistom kišnicom postavljanjem bačvi ili posuda u blizini oluka i slivnika. Biljke će napredovati i to vam može smanjiti račun za vodu.

Drugi način štednje vode je zakopati neglazirane glinene posude u zemlju i napuniti ih vodom.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs