PLAĆAO, PA PRESAĐIVAO ORGANE DA BI ŽIVEO 200 GODINA: Hteo da nadživi i svoju DECU! Svi su pisali o danu njegove smrti

Životna priča Dejvida Rokfelera obeležena je njgovom borbom za dugovečnost.

Celebrities
15:11h
PLAĆAO, PA PRESAĐIVAO ORGANE DA BI ŽIVEO 200 GODINA: Hteo da nadživi i svoju DECU! Svi su pisali o danu njegove smrti
Foto: Anthony Behar / ddp USA / Profimedia

Dejvid Rokfeler je bio najstariji živi milijarder, bankar i filantrop, ali je bio više od toga. Kao najmlađi i poslednji preživeli unuk tajkuna Standard Oila Džona D. Rokfelera, Dejvid je nasledio legendarno Rokfelerovo bogatstvo i imao veliku moć i uticaj tokom svog života. Od Vašingtona do vlade Njujorka do prestonica širom sveta, njegov uticaj je bio veoma širok i uključivao je bankarstvo, obrazovanje i svet umetnosti.

Preminuo je kad je imao 101 godinu, a uvek je isticao da želju da živi barem 200 godina.

Dejvid Rokfeler
foto: Profimedia

Rođen je u Njujorku 12. juna 1915. kao najmlađe od šestoro dece. Njegov otac, Džon D. Rokfeler mlađi, bio je jedini sin Džona D. Rokfelera. Dejvid Rokfeler je diplomirao na Univerzitetu Harvard i pohađao Londonsku školu ekonomije. Oženio se Margaret Mekgrat 1940. godine, sa kojom je dobio šestoro dece. Tokom 1970-ih Rokfeler je bio predsednik i izvršni direktor banke Čejs Menhetn i pomogao je u rešavanju finansijske krize u Njujorku sredinom decenije.

Bio je dobro poznat svetskim liderima, uključujući predsednika Južne Afrike Nelsona Mandelu, Kineza Deng Sjaopinga, šaha Irana i Anvara el Sadata iz Egipta.

Dejvid Rokfeler
foto: Profimedia

Bio je predsednik Muzeja moderne umetnosti i predvodio je kampanju da se korporacije nateraju ne samo da kupuju i izlažu umetnost u svojim zgradama, već i da podrže lokalne muzeje.

Dejvid Rokfeler je takođe bio poznat po svojoj filantropiji, zaveštavši 225 miliona dolara Fondu braće Rokfeler, fondaciji koja promoviše globalne društvene promene. Dao je 100 miliona dolara i Muzeju moderne umetnosti, koji je suosnivala njegova majka, Abigejl Grin Oldrič Rokfeler, 1929. i Rokfelerovom univerzitetu, izvestio je Blumberg. Takođe je dao Harvardu donaciju od 100 miliona dolara 2008. Od 2016. godine, Dejvid Rokfeler je imao procenjenu vrednost od više od 3 milijarde dolara.

Međutim, za njegove oči govorili su da su pune zla i da od njih čoveka podilazi jeza.

Dejvid Rokfeler
foto: Profimedia

Zbog svog bogatstva bio je na meti mnogih. Novinar Dejv Derbi opisao je Rokfelerove oči tokom jednog njihovog susreta u Dablinu, u restoranu hotela For Sizons.

"To je ona vrsta pogleda kada vam se sledi krv u žilama. U njemu osećate zlo, mnogo zla. Čak i kada je prošao pored nas, na pola metara od mesta gde smo sedeli. Kada sam ga video, kada sam video to lice, prošla me je jeza. Bio je u stanju da stvori takvu atmosferu oko sebe. A kada sam ga gledao dok je sedeo za stolom, video sam hladnoću u njegovim očima. To su bile kao mrtve oči", napisao je Derbi pre sedam godina.

Želeo je da živi 200 godina

U svojoj 99. godini imao je šestu transplantaciju srca, jer je želeo da živi bar 200 godina!

Dejvid Rokfeler
foto: Profimedia

"Svaki put kad dobijem novo srce, kao da mi dah novog života prostruji kroz telo. Osećam se podmlađeno i pun sam života", pohvalio se Dejvid novinarima nakon samo 36 sati od završetka operacije i dodao:

"U životu sam zaradio puno novca, ali sam većinu poklonio. Nema svrhe da taj novac zadržite samo sa sebe", govorio je Rokfeler, koji je bio pun optimizma, želje i nade da će uspeti da živi puna dva veka. Međutim, smrt ga je iznenadila u 101. godini.

Inače, pored transplatacije srca, milijarder je dva puta preživeo i transplantaciju bubrega.

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs